Belgin ile tiyatro sahneleri - Belgin Elçioğlu

Ana sayfa Annelik Bayan Bilen El Sanatları Foto Galeriler Haberler
Kadınlar klübü Eğlence Örgüler Ressamlar Seramik Yazılar Yemekler

 

grafiksaati online kültür sanat dergisi grafiksaati.org grafiksaati reklam ajansı

Ya Başaramazsak - Tiyatro Seyirlik | Tiyatro yazıları 7

Ya başaramazsak | Tiyatro yazıları 7 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus

Belgin Invictus, Grafik Saati Belgin ile dünyadan magazin, Tiyatro yazılarım Diğer yazılarımdan 8 Ocak 2015
İlk yayın:
MyBilet e-Dergi, Sayı: 20, Tiyatro - 10 Ocak 2014

Tiyatro yazıları: Belgin Invictus

Belgin Elçioğlu

Yazan: Belgin Invictus

Oyun ve sahne bilgileri

Sahne: Tiyatro seyirlik
Önemli: Yazının güncellendiği tarihte tiyatro oyunu henüz yeni sezona başlamamıştı. Oyunun gösterime girip girmediğini ve gösterime girdiyse nerede sahnelendiğini bu adresten sorgulayabilirsiniz.
Yazan: David Tristram
Yöneten: Gürol Tonbul
Oyuncular: Hüseyin Avni Danyal, Ebru Saçar

 

 
Blogum
Facebook sayfam
Google Plus sayfam

belgininvictus1968[at]gmail.com

 
Belgin ile tiyatro sahnelerinden - Belgin Elçioğlu
DMCA.com
Uzun yıllardır evli bir çift düşünün. Pek anlaşamıyorlar, heyecan da yok artık aralarında. Kadın kocasını çok sıkıcı ve sıradan buluyor, adam ise karısı için Başkalarının çocuklarını seviyor, ama kendisi çocuk doğurmaya hiç yanaşmadı” diyor. Peki sonuçta ne olacak, acaba ‘başarabilecekler’ mi?
Ya başaramazsak | Tiyatro yazıları 7 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus

Oyunumuz, Kadıköy’de kendi sahnesine kavuşan Tiyatro Seyirlik yapımı, ‘Ya Başaramazsak’. Yalnızca komedi türünde yazan İngiliz yazar David Tristram, bunun nedenini, ‘kendisini fazla ciddiye almamak’ olarak açıklıyor. Oyunlarının sahnelendiği ülkeler arasında Avrupa’nın yanı sıra Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Meksika’nın da yer aldığı yazar, yeni çalışmalarını genellikle evinin yakınındaki küçük bir tiyatroda denedikten sonra daha geniş ölçüde sanatseverlere sunuyor. Aynı zamanda Tiyatro Seyirlik’in kurucusu da olan Hüseyin Avni Danyal’ın daha önce mybilet e-dergide yer alan röportajında belirttiği üzere, bu özel tiyatro grubunun yepyeni salonu
aslında yıllar önce zaten tiyatro salonu olarak inşa edilmiş. Kadıköy’de bulunan salonun girişinde bizi Danyal’ın ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un objektifinden yansıyan portreleri karşılıyor.

O halde salona girip ‘Ya Başaramazsak’ı seyretmeye başlayabiliriz: Bu iki perdelik oyunda, Henry ve Alice Smith karakterlerinin yanı sıra bir de ‘sessiz karakter’ var: Kendi ortamında yaşayan kırmızı süs balığı Orca. Yani Henry ve Alice Smith, çocuksuz ama ‘balıklı’ bir çift.
GrafikSaati tiyatro yazıları Belgin Elçioğlu
Ev hanımı Alice kocasını çok sıkıcı ve sıradan buluyor, Henry ise karısı için “Başkalarının çocuklarını seviyor ama kendisi çocuk doğurmaya hiç yanaşmadı” diyor. Evlerine gelip giden pek kimse de yok. Yalnızca Alice’in kızkardeşi ve onun oyuncu olan kocası ki onunla da Henry’nin başı hiç hoş değil. Uzun yıllardır evli olan pek çok çiftin yaşadıklarına benzer şeyler yaşıyorlar. Ama bu duruma kendilerince bir çözüm bulmuşlar: Gerçek ile hayal arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran bu baş döndürücü komedide, Henry ve Alice sıkıcı hayatlarından kaçmak için, birbirlerinden habersiz olarak bir yığın fantezi kuruyor. Gerçeği bilen ise yalnızca Orca. Çok sayıda ikincil karakterin mevcut olması ve bunların da yine Henry ve Alice karakterlerini canlandıran iki oyuncu tarafından üstlenilmesi, oyuncuların çok yönlülüklerini göstermelerini sağlayan bir faktör. Mesela Hüseyin Avni Danyal’ın ‘dedektif’ karakteri şahane. James Bond mu ararsınız, Fransız garson mu, şovmen mi, hepsi var. Zaten hızlı bir girişle, dans ve müzikle başlıyor ‘Ya Başaramazsak’.
Belgin Elçioğlu ile dünyadan magazin
Oyunculuk eğitiminin yanı sıra dans eğitimi de almış olan Ebru Saçar, oyunda bu vasfını kullanma fırsatını buluyor. Ayrıca, açılır-kapanır dolaplardan oluşan dekor parçalarının oyunculara önemli ölçüde yardımcı olan unsurlar olduğunu da belirtmek gerek.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Televizyon seyircisinin genellikle ‘kötü adam’ rollerinden aşina olduğu Hüseyin Avni Danyal’ın inandırıcılığı ve sahne enerjisi o kadar yüksek ki, sahnede o varken seyirci kendisini ona ‘teslim ediyor’, o nereye götürürse oraya gidiyor.
deneme öykü edebiyat yazı makale
Ayrıca, bu prodüksiyonun başka ülkelerde sahnelenenlere kıyasla çok daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Ebru Saçar ve Hüseyin Avni Danyal oyunu daha da canlandırıp ‘köpürtüyor’.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
O meşhur ‘penguenlerimize’ küçük bir gönderme bile var: Henry, çoğu zaman yaptığı gibi televizyon seyrederken sıkılıp “Penguen verin daha iyi, hep aynı komedyenler” diyor. Henry ve Alice’in hayallerinin bir sonu var elbette. Ama evliliği yıllar içerisinde ‘rutine bağlanmış’ olanlar ne yapmaları gerektiğini artık biliyor.
GrafikSaati haberler
Henry’nin sözlerine kulak verelim yine: “Siz de kendi hayalinizi kurun... E hadi!”

Yazan: Belgin Invictus

Önemli: Yazının güncellendiği tarihte tiyatro oyunu henüz yeni sezona başlamamıştı. Oyunun gösterime girip girmediğini ve gösterime girdiyse nerede sahnelendiğini bu adresten sorgulayabilirsiniz.

Blogum
Facebook sayfam
Google Plus sayfam
belgininvictus1968[at]gmail.com

GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

Bunlar da ilginizi çekebilir - Tiyatro eleştirileri

Aktör Kean  -  Arapsaçı  - Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı - Çehov makinesi - KurbanKontrabas - Ne istediniz? - Ya Başaramazsak

 

 

   
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası