Belgin ile tiyatro sahneleri - Belgin Elçioğlu

Ana sayfa Annelik Bayan Bilen El Sanatları Foto Galeriler Haberler
Kadınlar klübü Eğlence Örgüler Ressamlar Seramik Yazılar Yemekler

 

grafiksaati online kültür sanat dergisi grafiksaati.org grafiksaati reklam ajansı

Ne istediniz? - Paso tiyatro | Tiyatro yazıları 8

Ne istediniz - Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus

Belgin Invictus, Grafik Saati Belgin ile dünyadan magazin, Tiyatro yazılarım Diğer yazılarımdan 13 Şubat 2015
İlk yayın:
MyBilet e-Dergi, Sayı: 22, Tiyatro - 24 Ocak 6 Şubat 2014

Tiyatro yazıları: Belgin Invictus

Belgin Elçioğlu

Yazan: Belgin Invictus

Oyun ve sahne bilgileri

Sahne: Paso tiyatro
Önemli: Yazının güncellendiği tarihte tiyatro oyunu oynanmıyordu. Oyunun yeniden gösterime girip girmediğini ve gösterime girdiyse nerede sahnelendiğini (baktığınızda aktif ise) Paso Tiyatro'nun facebook sayfasından sorgulayabilirsiniz.
Yazan – Yöneten: Apo Kaya
Genel Koordinatör:
Hülya Demirtaş
Reji Asistanı: Simge Atay
Işık Tasarım: İsmail Oğuz
Efekt Uygulama:
Başak Kalkan
Işık Uygulama:
Umut Akbıyık
Sahne Amiri: Murat Arda
Müzik Direktörü:
Seçil Akın
Dekor Kostüm: Gamze Kuş
Afiş Fotoğraf:
Fethi Karaduman
Afiş Tasarım:
Berkcan Okar

Oyuncular
Suzan: Didem Balçın
Kemal: Olgun Toker
Ece: Lila Gürmen
Mesut: Gürsu Gür
Gökay: Süleyman Felek
Lila Gürmen, Gürsu Gür, Ne istediniz? Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus
Barkovizyon
Oyuncular:
Mustafa Alabora,
Lara Yalçın,
Furkan Yücel
Dış Ses: Necip Memili
Barkovizyon Yönetmeni:
Volkan Günsür
Barkovizyon Görüntü Yön.:
Mehmet Ali Damlar

 
Apo Kaya kimdir?

Apo Can, Ne istediniz? Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus
1977, Diyarbakır doğumlu olan Apo Kaya, ilk, orta, lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1989’da Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Çocuk Kulübüne girdi ve çocuk oyunlarında oynadı. 1996’da girdiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden 2000 yılında mezun oldu. 2004 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitmenlik yapmaya başladı ve halen aynı kurumda eğitmenlik yapıyor. İlk oyunu ‘Dur Bi Dakka!’ 2011-2012 sezonunda Paso Tiyatro tarafından sahnelendi.

 

Belgin Invictus
Blogum
Facebook sayfam
Google Plus sayfam

belgininvictus1968[at]gmail.com

Belgin ile tiyatro sahnelerinden - Belgin Elçioğlu
DMCA.com
Olgun Toker Süleyman Felek Ne istediniz? Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus‘Ne İstediniz?’ isimli oyunda izleyicisiyle buluşan Paso Tiyatro’nun kurucularından Apo Kaya, yeni nesil tiyatro yazarları arasında yer alıyor. Sürpriz finalle sona eren oyun, bir şizofrenin verdiği savaşı ve hayata tutunma çabasını anlatıyor.

Aynı anda iki farklı gerçekliğe inanmak... Şizofreni’nin basit tanımı bu şekilde yapılıyor.
Grafik Saati haber dergisi
Genel anlamda bakıldığında, sanatta da ‘sanal’ bir dünya yaratıldığı düşünülürse, sanat için verimli bir konu olabiliyor aynı zamanda.
GrafikSaati tiyatro yazıları Belgin Elçioğlu
‘Ne İstediniz?’, bir şizofrenin verdiği savaşı ve hayata tutunma çabasını anlatıyor.
Lila Gürmen, Olgun Toker, Gürsu Gür, Didem Balçın Ne istediniz - Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus
Daha sahnenin perdeleri açılmamışken bile çalıp duran telefon, gazeteci Suzan’ın komşusu Ercan’ın telefonu.
Belgin Elçioğlu ile dünyadan magazin
Beş gündür durmadan duyduğu telefon sesinden artık iyice rahatsızlık duyan Suzan, evde kimsenin olmadığını anlayınca apartman görevlisi Kemal ile birlikte içeri girmeye karar veriyor.
bayan bilen moda kadın güzellik bakım
Sonunda telefonu açıp cevaplıyorlar ve tehlike başlıyor.
Lila Gürmen, Gürsu Gür, Ne istediniz - Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus
Suzan, Kemal dışında hiç kimsenin ismini hatırlayamıyor. Peki neden?
deneme öykü edebiyat yazı makale
Oyunun seyri sırasında bunu da öğreniyoruz, ancak şunu da belirtmek gerek ki, oyunun yazarı ve yönetmeni Apo Kaya bir röportajında oyunun Diyarbakır’da geçen çocukluğundan izler taşıdığını, kendisinin de Suzan gibi isimleri hiç hatırlayamadığını söylemiş.
El sanatları hobiler geridönüşüm projeleri
Sonra, Ercan’ı aramaya gelen Mesut ve Ece ile karşılaştıklarında ortaya çıkan gerilimli durumda, Suzan’ın isimleri hatırlayamaması önemli bir rol oynuyor. Oyunun komik ve gerilimli kısmı burası. Tam “Tamam, anlaşıldı” derken, eve sonradan gelen Gökay’ın anlattıklarıyla kafamız karışıveriyor. Gelişen olaylar, hikayenin hiç de başta zannettiğimiz gibi olmadığını gösteriyor. Oyunun konusu ve seyri ile ilgili olarak çok fazla bir şey anlatmak mümkün değil; zira belli bir noktadan sonrası ‘ipucu verme’ sınıfına giriyor.
GrafikSaati haberler
Suzan rolündeki Didem Balçın’ın performansı çok etkileyici. Utangaç ve çekingen apartman görevlisi Kemal, ‘fettan kadın’ Ece, onun sevgilisi komik mafya Mesut ve ilerleyen dakikalarda oyuna dahil olan Gökay şahane karakterler. Bu arada, oyunun bir yerinde yan odada da olsa bir silah patlıyor, irkilmemek için ‘tetikte’ olmakta fayda var.

Oyunun sonundaki barkovizyonda da ayrı bir sürpriz olarak ünlü ve tecrübeli oyuncu Mustafa Alabora yer alıyor. Oyunun broşüründe ismi yer aldığı için sürpriz değil gibi görünse de, her şeyin ortaya çıktığı anda Didem Balçın’ın tiradının ardından bir de bu derinlikli performans gerçekten sarsıcı bir etki bırakıyor.

Yalnız bir eleştirim var ki, o da, barkovizyon gösterilirken ekrandaki görüntülerin bir kısmının dekor parçalarının üzerine taşması. Ama bu durum, gördüklerimizin etkisini kaybettirmiyor yine de. Bunda önemli bir rol üstlenen, sözleri Apo Kaya’ya, bestesi Seçil Akın’a ait ‘Ne İstediniz?’ şarkısını da unutmamak gerek.
Lila Gürmen, Gürsu Gür, Didem Balçın, Olgun Toker, Süleyman Felek, Ne istediniz - Paso tiyatro | Tiyatro sahnelerinden tiyatro yazıları 8 Belgin Elçioğlu Belgin Invictus
Hani Türk tiyatrosunun gelişebilmesi için Türk yazarların yazdıkları oyunlara ihtiyaç olduğu konusunda pek çok uzman hemfikir ya, burada da bir kez daha ortaya çıkıyor ki, Apo Kaya gibi pek çok yazar daha çok oyun yazmalı, biz de daha çok seyretmeliyiz.

Yazan: Belgin Invictus

Önemli: Yazının güncellendiği tarihte tiyatro oyunu oynanmıyordu. Oyunun yeniden gösterime girip girmediğini ve gösterime girdiyse nerede sahnelendiğini (baktığınızda aktif ise) Paso Tiyatro'nun facebook sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Blogum
Facebook sayfam
Google Plus sayfam
belgininvictus1968[at]gmail.com

GrafikSaati Kültür Sanat Dergisi

 

   
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası